Jump to content

Obchodní právo

Obchodní právo upravuje vtahy mezi podnikateli navzájem, mezi podnikateli a státem, případně územními samosprávnými celky, nebo mezi těmi, kteří si režim obchodního práva na jejich právní vztah zvolí.

Součástí obchodního práva je právo obchodních společností, které upravuje založení a vznik obchodních společností (veřejné obchodní společnosti, komanditní společnosti, společnosti s ručením omezeným, akciové společnosti a družstva).

Obchodní právo je upraveno převážně v obchodním zákoníku (zákon č. 513/1991 Sb.). Upravuje institut nekalé soutěže a jak se proti ní bránit, jakož i vznik a náležitosti obchodních smluv.

Na naši advokátní kancelář se můžete s důvěrou obrátit s jakoukoli věcí, která se týká obchodního práva.

Právo obchodních společností

Právo obchodních společností upravuje právní vztahy v obchodních společnostech. Obchodní společnosti je však třeba nejdříve založit a pak zapsat do obchodního rejstříku. K založení obchodních společností je třeba vytvořit zakladatelskou listinu nebo společenskou smlouvu. Zápisy do obchodního rejstříku provádějí krajské soudy na základě návrhu, jedná se vlastně o speciální soudní řízení.

Mezi obchodní společnosti podle obchodního zákoníku patří:

  • Veřejná obchodní společnost
  • Komanditní společnost
  • Společnost s ručením omezeným
  • Akciová společnost
  • Družstvo (formálně se mezi obchodní společnosti neřadí, nicméně má obdobnou právní úpravu)

Obchodní společnosti (rovněž tak i družstvo) nejsou však nehybné útvary, ale mají svůj vnitřní život, kdy se třeba mění majitelé společností, případně statutární orgány. Všechny tyto změny předpokládají vytváření příslušných právních dokumentů jako jsou rozhodnutí valných hromad obchodních společností, a zápis změn do obchodního rejstříku.

Naše advokátní kancelář Vám může nabídnout své služby ohledně zakládání obchodních společností a družstev, jakož i při realizaci změn v těchto obchodních společnostech a družstvech.

Nekalá soutěž

Nekalá soutěž zahrnuje určité jednání, které je právním řádem zakázáno. Nekalá soutěž je upravena v obchodním zákoníku (zákon č. 513/1991 Sb.). Podle obchodního zákoníku je nekalou soutěží jednání v hospodářské soutěži, které je v rozporu s dobrými mravy soutěže a je způsobilé přivodit újmu jiným soutěžitelům nebo spotřebitelům.

Nekalou soutěží podle odstavce je zejména:

  • klamavá reklama
  • klamavé označování zboží a služeb
  • vyvolávání nebezpečí záměny
  • parazitování na pověsti podniku výrobků či služeb jiného soutěžitele
  • podplácení
  • zlehčování
  • srovnávací reklama (za určitých okolností je povolena)
  • porušování obchodního tajemství
  • ohrožování zdraví spotřebitelů a životního prostředí

Proti nekalé soutěži je možno se bránit těmito prostředky ochrany: proti rušiteli je možno se domáhat, aby se tohoto jednání zdržel a odstranil závadný stav. Dále je možné požadovat přiměřené zadostiučinění, které může být poskytnuto i v penězích, náhradu škody a vydání bezdůvodného obohacení.

Uplatnit práva z nekalé soutěže je v praxi poměrně komplikované a vyžaduje určitou zručnost a formulační dovednost při stylizování žaloby, neboť je třeba soudu vysvětlit, co to jsou dobré mravy soutěže a proč je jednání žalovaného s nimi v rozporu. Pokud jste podnikatelem nebo jiným soutěžitelem a máte pocit, že Vás nějaké jednání ohrožuje, neváhejte a obraťte se na nás, posoudíme, zda se může jednat o nekalou soutěž, a případně podáme příslušnou žalobu.

Sepis smluv

Vypracování návrhů a sepis smluv patří k tradičním právním agendám, kterým se v naší advokátní kanceláři věnujeme. Podle Vašich požadavků a potřeb Vám připravíme smlouvy na míru zejména z těchto právních oblastí:

Občanské právo: Kupní smlouva, Smlouva o smlouvě budoucí, Smlouva o převodu nemovitostí, Smlouva o zřízení věcného břemene, Darovací smlouva, Smlouva o dílo, Výpůjčka, Půjčka, Nájem, Leasing, Smlouva o úschově, Smlouvy o úschově, Zprostředkovatelská smlouva, Pojistná smlouva, Smlouva o sdružení

Obchodní právo: Kupní smlouva, Smlouva o smlouvě budoucí, Smlouva o prodeji podniku, Smlouva o nájmu podniku, Smlouva o úvěru, Smlouva o koupi najaté věci, Smlouva o uložení věci, Smlouva o skladování, Licenční smlouva k předmětům průmyslového vlastnictví, Smlouva mandátní, Smlouva komisionářská, Smlouva o kontrolní činnosti, Smlouva o přepravě věci, Smlouva o nájmu dopravního prostředku, Smlouva o zprostředkování, Smlouva o obchodním zastoupení, Smlouva o tichém společenství, Smlouva o otevření akreditivu, Smlouva o inkasu

Autorské právo: Licenční smlouva k užití autorského díla, Licenční smlouva k užití počítačového programu, Smlouvy o provádění modelingu, Licenční smlouva k užití uměleckého díla, Licenční smlouva k užití zvukového a zvukovo-obrazového záznamu, Licenční smlouva k užití databáze, Nakladatelská smlouva

Pracovní právo: Pracovní smlouva, Dohoda o provedení práce, Dohoda o pracovní činnosti.

Kontaktní informace

JUDr. Pavel Procházka, advokát
Palackého 202
Frýdek-Místek
738 01
Česká republika
IČ:
66206197
DIČ