Vaše majetková práva
Notář může ochránit Vaše majetková práva zejména provedením úschovy peněz, sepsáním dohody se svolením k přímé vykonatelnosti a sepsáním zástavní smlouvy.
Při uzavření kupní smlouvy můžete složit kupní cenu do notářské úschovy
Budete-li kupovat nebo prodávat nemovitost, notář může kromě sepsání kupní smlouvy také převzít kupní cenu do notářské úschovy, případně sepsat svěřenskou smlouvu, a zajistit tak bezpečný způsob úhrady kupní ceny.
Tím notář chrání právo prodávajícího na zaplacení kupní ceny a zároveň přináší jistotu kupujícímu, že za nemovitost zaplatí až po nabytí vlastnického práva.
Vaše půjčka bude splacena s větší jistotou, budete-li chráněni dohodou se svolením vykonatelnosti
Věřitel s dlužníkem se mohou dohodnout na tom, že půjčka bude splácena v delším časovém období. Aby bylo vrácení půjčky maximálně zajištěno, lze uzavřít dohodu se svolením k vykonatelnosti. Tuto dohodu nelze uzavřít v běžné kupní smlouvě.
V praxi to znamená, že Vám notář sestaví notářský zápis, jež je sám o sobě přímým exekučním titulem pro případ, že by půjčka nebyla řádně a včas zaplacena. Na základě takového notářského zápisu Ize přímo požádat o exekuci na majetek dlužníka.
Není-li půjčka zajištěna dohodou se svolením k vykonatelnosti a dlužník nezaplatí, musí proběhnout soudní řízení, které uloží dlužníkovi dluh zaplatit. Teprve poté může věřitel podat návrh na exekuci majetku dlužníka. Takové řešení je však zdlouhavé a nákladné.
Zástavní právo je další z možností zajištění Vaší pohledávky
Zástavní právo slouží k zajištění pohledávky věřitele vůči dlužníkovi. Zástavou mohou být jak věci movité, tak nemovitosti a jiná práva majetkové povahy.
Je-li předmětem zástavy věc hromadná, soubor věcí, movitá věc, která se neodevzdává věřiteli nebo nemovitosti, které se neevidují v katastru nemovitostí, je nutná pro sepsání zástavní smlouvy forma notářského zápisu. Zástavní právo v tomto případě vzniká zápisem do Rejstříku zástav vedeného Notářskou komorou České republiky.
Smlouvu o zřízení zástavního práva k nemovitostem evidovaným v katastru nemovitostí Vám rovněž může sepsat notář, zástavní právo potom vzniká vkladem do katastru nemovitostí.
Jak můžete využít Rejstřík zástav ?
Budete-li chtít koupit movitou věc (například starší automobil), můžete se u kteréhokoliv notáře přesvědčit, zda není tato věc zastavena ve prospěch věřitele. Notář tuto informaci zjistí z Rejstříku zástav, vedeného Notářskou komorou České republiky.